"Malá encyklopedie islámu a muslimské společnosti" Bronislav Ostřanský (Libri, 2009)

Kniha přináší základní přehled islámu, na rozdíl od většiny titulů, které jsou v současnosti na českém knižním trhu dostupné, se však soustřeďuje zejména na rozmanité formy muslimské lidové religiozity a jejich projevy v duchovní kultuře a životě věřících.

V publikaci tak mj. nalezneme řadu legend o prorocích či rozmanité pověry i výklad o svérázných disciplínách středověké vzdělanosti, jako byly kupříkladu magie, kosmologie, astrologie či numerologie. Náležitá pozornost byla věnována rovněž súfismu (islámská mystika) a jeho vlivu na "žité náboženství". Podstatná část zařazených hesel se věnuje stěžejním reáliím života středověké muslimské společnosti (např. děti a dětství, manželství a rodina, smrt a pohřební obřady) i prostředí, do nějž byl zasazen (např. dům, město, hřbitovy, lázně, mešita).
.........................................
Název: Malá encyklopedie islámu a muslimské společnosti
Autor: Bronislav Ostřanský (1972)
Vydavatelství: Libri
Rok: 2009
Počet stran: 255

.........................................

Populární příspěvky z tohoto blogu

Rozhovor s Ali Větrovcem (e-islam.cz) na téma muslimové a jejich náboženství ve vztahu k současné západní společnosti (14.7.2019)

"Malcolm X: The Great Photographs" (Stewart Tabori & Chang, 1993)

"Toms, coons, mulattoes, mammies, and bucks : an interpretive history of Blacks in American films" Donald Bogle (Continuum, 1999)

James Baldwin "...děti se rodí bez vědomí toho, jakou mají barvu pleti" (1974)

"Černý jako já" John Howard Griffin (Mladá fronta, 1976)