Příspěvky

Zobrazují se příspěvky z 2014

pf 2015

"If you are weak of heart, stay away from me, For my song drips blood". Muhammad Iqbal “The two most important days in your life are the day you are born and the day you find out why.” Mark Twain "they askin´ me how old, we livin´ the same age" Talib Kweli "Let there be no love poems written, until love can exist freely and cleanly." Amiri Baraka “I can't believe what you say, because I see what you do.” James Baldwin "they couldn’t lull us, so we synthesise our realest one“ Shabazz Palaces "… Jen kurvy se musejí líbit, poněvadž by bez toho zemřely hladem. Verše ne. Ale zpozoroval jsem, že i ti, kdož na ně nadávají, jich nezapomínají. A to jediné je důležité." F. X. Šalda

“Return of the Mecca: The Art of Islam and Hip-Hop” (book + exhibition)

Obrázek
“Return of the Mecca: The Art of Islam and Hip-Hop” features excerpts from an interview between Yasiin Bey (aka Mos Def) and curator Sohail Daulatzai, as well as music by Oddisee, and art work from the exhibit which includes Jamel Shabazz, Ernie Paniccioli, B+, Cognito, Katina Parker, Coleman, Nema Etebar and more. More of the interview, essays by Chuck D and Sohail Daulatzai, and additional art work and ephemera can be found in the 120 page full color commemorative book.

"Západ vs. islámský svět" prof. PhDr. Luboš Kropáček, CSc.

Obrázek
Úvaha prof. Kropáčka o knize S.Huntingtona "Střet civilizací", a obecně o vztahu Západu a islámského světa a jejich možném dialogu. Text je výňatek z poslední kapitoly "Střet civilizací a jeho alternativy" , která je z publikace " Islámský fundamentalismus " vydané ve vydavatelství Vyšehrad, v roce 1996.

"Malcolm X at Oxford Union" Saladin Ambar (Oxford University Press, 2014)

Obrázek
In 1964 Malcolm X was invited to debate at the Oxford Union Society at Oxford University. The topic of debate that evening was the infamous phrase from Barry Goldwater's 1964 Republican Convention speech:"Extremism in the defense of liberty is no vice; moderation in the pursuit of justice is no virtue." At a time when Malcolm was traveling widely and advocating on behalf of blacks in America and other nations, his thirty minute speech at the Oxford Union stands out as one of the great addresses of the civil rights era. 

اللَّهُ أَحَدٌ / Bůh je jeden / God is One

Obrázek
بِسمِ الله الرَّحمَنِ الرَحِيمِ قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ اللَّهُ الصَّمَدُ لَمْ يَلِدْ وَلَمْ يُولَدْ وَلَمْ يَكُنْ لَهُ كُفُوًا أَحَدٌ 1.Rci: „On Bůh je jedinečný,   2.Bůh sám o sobě věčný.   3.Neplodil a nebyl zplozen   4. a není nikoho, kdo je mu roven.“ 1: Say: He, God, is One. 2: God is He on Whom all depend. 3: He begets not, nor is He begotten; 4: And none is like Him.

Bolaji Badejo

Obrázek
    © 1979 20th Century Fox Bolaji Badejo (b. August 23, 1953) was an actor, known for Alien (1979) and Special Collector's Edition (2010). He died on December 22, 1992 in Nigeria. more info: Bolaji Badejo

Samuel L. Jackson Challenges Celebs to Call Out "Racist Police"

Obrázek
související: ERIC GARNER "I Can´t Breathe" (RIP)

Fire at Bass Lake (September, 2014)

Obrázek
Fire at Bass Lake in Madera County, California (September, 2014)

Dějiny nové moderny 2 (Academia, 2014)

Obrázek
   info o knize:  Dějiny nové moderny 2

„Svoboda a její význam a místo v judaismu, křesťanství a islámu" 10. prosince 2014 (HTF UK)

Obrázek
Panelová diskuse " Svoboda. Její význam a místo v judaismu, křesťanství a islámu " se bude konat ve středu 10. 12. 2014 od 18:00 a vystoupí na ní známí představitelé církví a náboženských společností. Vstup je zdarma a není třeba registrace.

Multikulturní společnost a muslimové

Obrázek
Proces změn několikaletého status quo v muslimském světě, započatý v roce 2011, momentálně neukazuje ani náznakem příchod něčeho pozitivního. Minulost, nepříliš daleká (20. století), taky potvrzuje spíš fakt, že muslim neumí praktikovat své náboženství střední cesty, ale téměř a priory tíhne k diktátorským vládám, buď ve stylu kombinování socialismu s islámem (Sýrie, Libye, Egypt) nebo rigidní náboženské teokracie (Arabský poloostrov). Nefunkčnost a nepružnost myšlení lze vidět i v chování jednotlivců při demonstracích nebo schůzkách muslimských komunit v islámských centrech. Vypadá to, jakoby mozek muslima plaval v moři egoismu a pocitu, že je schopen vládnout všem a všemu rozumí nejlíp ze všech. Jeho mysl ignoruje realitu a je neustále zahleděn do sebe, je sám sebou přímo fascinován, a jakýkoli ústupek považuje za vyměklost.

Muslim a sekulární stát

Obrázek
Archetyp současného muslima/muslimky představuje díky mediím buď někoho s dlouhým plnovousem nebo ženu zahalenou v niqábu. Oba samozřejmě myslí jen na islám a okolní svět jim je ukradený, s tím tedy i jeho problémy. Hlavně, že se 5x pomodlí a v pátek zajdou na bohoslužbu. Jaká je ale realita? Kdo jsou skuteční muslimové a muslimky? Jsou opravdu tak neslučitelní se společností sekulárně - občas křesťansky smýšlející?

Muslim a jeho religiozita

Obrázek
Myšlení muslimů v evropské společnosti je zásadně podmíněno chápáním a praktikováním svého náboženství. Nemyslím si ale, že by „řeč“ současných islámských center, která mluví skrze novobeduínské myšlení dovezené z Arabského poloostrova, nějak zvlášť připravovala nové muslimy do života (jak náboženského, tak i světského). Tento typ osvěty (arab. da´wa) nehovoří k modernímu člověku a je zaměřena na ty nejvšednější a nejjednodušší aspekty života a absolutně opomíjí člověka 21. století, který hledá skutečné „ nové slovo ". Člověk z euroamerické společnosti nepotřebuje vysvětlovat polopatě monoteismus a další jednoduché záležitosti z náboženské teorie, protože skutečnost, že se již pro islám rozhodl, předurčuje jeho intelekt, chápání a nazírání na svět a islám zároveň. Je to ale jeden ze způsobů, jak z ateisty evropského typu udělat nemyslící individuum odříkávající mechanicky fráze, které nechápe, ale je s tímto stavem spokojen.

Kreativita jako duchovní stimul

Obrázek
Zatvrzelost srdce, jako charakteristika pro náboženský fundamentalismus (1) může být „vyléčena“ zapojením kreativity a funkce umění, jako estetického měřítka v životě člověka. Umění, ačkoli se nám může zdát, že s transcendentnem nesouvisí, má k němu velmi blízko, protože stejně jako náboženství, i zde se staví výhradně na intuici a jakémsi vnitřním nazírání na svět vnější. Zajímavě charakterizoval náboženství F. X. Šalda, který jej vidí jako „ vášnivý život vnitřní “, zdůrazňuje ale, že náboženství je pouhá formalita je-li „ bez vnitřních zážitků a zkušeností “, svou úvahu zakončuje otázkou: „ není ale zkušenost náboženská, jako nejvnitřnější statek člověka, cosi nesdělitelného? “

Vítejte v ČR, zemi bodrého srdíčka!

Obrázek
Před rokem jsem psal o českém raperovi, který prodával tričko s Breivikem a v jednom ze svých videoklipů řeší problém s bezdomovci . Možná jsem mu křivdil a skutečnou kritiku by zasloužil Český slavík, protože tato kulturní fosilie skutečně nemá názor a jasně daná měřítka, jak hodnotit naší hudební scénu. Z této soutěže byl právě již zmíněný raper vyřazen, protože je údajně vulgární a agresivní. V podstatě bych to chápal, ale minerálka by si měla nejprve ujasnit, jaké hodnoty by umělci měli mít a ne je vyřazovat ve chvíli, kdy začínají vítězit. Letos zřejmě minerálka otevřela svou náruč více než je zdrávo, protože si jinak neumím vysvětlit, že na 4. místě skočila fašistická kapela Ortel , která láme hitparády a srdce našich předních nenávistníků vůči islámu. Její skladba mešita ale není nenávistná, protože by určitě neprošla přísným morálním a etickým sítem českého slavíka. Vím zcela jistě, že tento druh síta Český slavík nikdy neměl. Jeho porotci nevidí nikde problém a usína...

M.I.A. (lyrics to go)

Obrázek
People on the Internet  A new life for the intellect  People judge me so hard  'cause I don't floss my titty set  I was born out of dirt like I'm porn in a skirt  I was a little girl who made good with all that I blurt   I put people on the map that never seen a map  I show 'em something they ain't never seen And hope they make it back!!!! M.I.A. "20 Dollar"

Zemřel Abdullah Abdur-Razzaq, osobní bodyguard a přítel Malcolma X

Obrázek
بِسمِ الله الرَّحمَنِ الرَحِيمِ        

"Wings of desire" Win Wenders (1987)

Obrázek
"Wings of desire" library scene

Rozhovor s Klárou Popovovou, zakladatelkou projektu „Muslimové očima českých školáků“ (18.11.2014)

Obrázek
V nejnovější knize islamologa Bronislava Ostřanského se píše, že " islám jistě nepatří k tématům, která si mohou stěžovat na nedostatek pozornosti ". Podobný názor mohla mít i Klára Popovová, zakladatelka projektu „Muslimové očima českých školáků“ a spoluzakladatelé Lucie Sedláčková a Šádí Shanaáh. Jejich cílem bylo ale rovněž zjistit, jak s informacemi o islámu nakládáme a také, jak jsme schopni konfrontovat mediální obraz islámu s náboženskou teorií nebo kulturními specifiky muslimských zemí.

Ahmad Jamal @Rudolfinum, 19.10.2014 (Foto)

Obrázek
Ahmad Jamal a jeho kvartet (zleva:  Manolo Badrena – perkuse,  Herlin Riley – bicí,  James Cammack – kontrabas, Ahmad Jamal -  klavír ) Rudolfinum, 19.10.2014

"Umění včera a dnes" Karel B. Mádl (Topič, 1908)

Obrázek

Rasismus na webu Super.cz

Obrázek
"Má krásného černouška! (...) tatínek, jehož totožnost tají, je hřebec z Afriky." celý článek související: "A Girl Like Me" by Kiri Davis (2005)

"The book of American negro poetry" James Weldon Johnson (1922)

Obrázek
e-book (pdf, txt)

Bronislav Ostřanský: Atlas muslimských strašáků aneb Vybrané kapitoly z „mediálního islámu“ (13.11.2014, Knihovna Václava Havla)

Obrázek
čtvrtek 13.11.2014 19.00 - Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 1 Bronislav Ostřanský: Atlas muslimských strašáků aneb Vybrané kapitoly z „mediálního islámu“ Přednáška a prezentace knihy vycházející v nakladatelství Academia. Info o knize  ZDE Zájem o islám v posledních letech soustavně narůstá, což se odráží nejen na knihkupeckých pultech, ale především v médiích. Přitom celá řada kontroverzních (a mediálně o to vděčnějších) jevů, jež léta plní zpravodajské rubriky, se v základních příručkách o islámu nevyskytuje, nebo jen zcela okrajově. Nezasvěcený pozorovatel tak může snadno nabýt dojmu, jako by existovaly dva islámy, mediální a ten z knihoven či univerzit, jejichž průnik se zdá být minimální. A právě tuto mezeru na trhu by rád zaplnil Atlas muslimských strašáků, jenž se soustředí na ta islámská či muslimská témata, která bývají tolik medializována, rozebírána, diskutována - a obvykle mezi nemuslimy přijímána s nepochopením či obavami. Autor, vědecký pracovník...

Břetislav Tureček o postu zpravodaje Čro na Blízkém východě (15.7.2013)

Obrázek
15.7.2013 22:10 Břetislav Tureček v rozhovoru s Vladimírem Krocem rekapitukuje svoje působení na postu zpravodaje Čro na Blízkém východě. Pořad: Hovory (ČRo Plus) Audio (29:04 min.)

"Proč nejsem muslim" Ibn Warraq a "Historie a náboženství Židů" Israel Shahak Politická literatura na českých pultech (ČRo 6)

Obrázek
13.11.2005 20:10 Židovství a islám dvou židovských autorů: "Proč nejsem muslim" - Ibn Warraq a "Historie a náboženství Židů" - Israel Shahak pořad: Politická literatura na českých pultech (ČRo 6)

"Pavel Wonka a Státní bezpečnost" Pro a proti (4.11.2014)

Obrázek
4.11.2014 09:30 O možné spolupráci umučeného disidenta Pavla Wonky se Státní bezpečností mluvily v pořadu Pro a proti rezísérka dokumentu Libuše Rudinská a bývalá disidentka Petruška Šustrová. Moderuje Tomáš Pavlíček. Pro a proti (ČRo Plus) audio 29:22min.     související:   "Estébácký konfident Pavel Wonka?" Jaroslav Fiala | Jan Dienstbier (A2larm) 28. 10. 2014

Kevin Spacey @Jimmy Fallon

Obrázek
@4:15 "If there´s something strange..., in your neighborhood, who´re you gonna call?" "I ain't afraid of no ghost" 

Heavy D (1967 – 2011) R.I.P.

Heavy D (May 24, 1967 – November 8, 2011) ...We Will Definitely Reminisce Over You.

Peter Tosh on his music

Obrázek
"I'm living in a world of ignorance, where everything that is righteous is condemned. When I come on stage, it's not to entertain and just smile, because my songs are not smiling songs. My songs are a revolution. How can you sing a revolution, which you know is a threat to society and when you do these things, you become a threat to society So when you´re doing these things which are a threat which you know. Why should you smile?" Peter Tosh (1944 – 1987)  

V Praze vystoupil Ahmad Jamal (Rudolfinum, 19.10.2014)

Obrázek

Vlasta Kálalová (SVĚTOZOR, 1927)

Obrázek
více o Vlastě Kálalová-Di Lotti:  Vlasta Kálalová-Di Lotti, česká lékařka v Bagdádu 

Zakázat šátky ve školách a nemocnicích? A proč vůbec řešíme muslimy, místo abychom řešili radnice? (7.10.2014, ČRo Dvojka)

Obrázek
pořad: Jak to vidí (ČRo Dvojka) Host: politoložka Vladimíra Dvořáková. Zakázat šátky ve školách a nemocnicích? A proč vůbec řešíme muslimy, místo abychom řešili radnice? Moderuje Zita Senková. audio (23:25min)  

"hajj" mecca 2014 (in pictures)

Obrázek

zemřel pianista Joe Sample

Obrázek
Joe Sample  (February 1, 1939 – September 12, 2014) more info:  Joe Sample, Crusaders Pianist Who Went Electric, Dies at 75

"Kultura individualismu" Małgorzata Jacyno (ukázka)

Obrázek
Individualismus je znám do velké míry z navzájem se vylučujících diagnóz. Jedna, spojená s pravicí, předpokládá, že současná kultura individualismu přináší chaos, a v důsledku ideologie egoistické „radosti ze života“ a individuálních životních strategií, za nimiž se skrývá narcismus a instrumentální přístup k jiným, následně vede k erozi společenství a sociálních pout a je příčinou „rozpadu světa“. Interpretace bližší levici nás zase ujišťují, že současný individualismus je více než kdy dříve represivní a vnáší do světa až příliš mnoho řádu. Za strategiemi, jež jednotlivci volí, se totiž dají vysledovat usilovné snahy o racionalizaci života, jež mají za cíl z něho vymačkat co nejvíce zdraví, štěstí, mládí, peněž a vysokého sebevědomí. Zaplněné posilovny, popularita pracovních soustředění, na nichž se má „trénovat mysl“, a kurzů „programování na úspěch“, workoholismus nebo sklon podřizovat se drakonickým dietám ztělesňují druhou stranu vize současných individualistů – nebo na druhou ...

PLAMEN (Měsíčník pro literaturu, umění a život)

Obrázek
Grafická úprava: Oldřich Hlavsa Fotografie: Bohumil Straka, Milan Špůrek, Otakar Nehera, Milan Borovička, Oldřich Karásek Zdroj: Plamen, 7/1965, 1, 2, 6, 10/1966 Info: PLAMEN (Měsíčník pro literaturu, umění a život)

zemřel Milan Kozelka

Obrázek
Co podle vás charakterizuje dnešní mladou uměleckou generaci? Zkurvenost a nesebekritická ambicióznost. Můžete to rozvést? Použiju slova jedné své básně: předstíraná levicovost, vypointovaná pravicovým životním stylem. Pro současnou mladou generaci je uměřená levicovost lákavým módním trendem, který však selhává v základní životní praxi, jíž je odklon od galerijních móresů a kurátorských stupidit. Jedno naráží na druhé, jednomu ani druhému nelze věřit. Člověk si pak připadá jako idiot. Současná mladá generace je v mnohém ovládaná hudbou a hédonistickým životním stylem, obojí lze bez nadsázky přiřadit ke konzumnímu životnímu stylu, který si nechala bez reptání vnutit a ještě ho považuje za alternativní. zdroj: "Zemřel Milan Kozelka. Nejspíš bude zase nuda" Jan Bělíček | Lukáš Rychetský (A2larm) Milan Kozelka (3. listopadu 1948 Kyselka – 5. října 2014) foto: autorské čtení

Vzkaz Janě Černochové z ODS (7.10.2014)

Obrázek
Dobrý den, paní Černochová, shlédl jsem na čt24 krátkou reportáž o šátku v Motolské nemocnici, velice mě překvapilo Vaše vyjádření a hlavně Vaše argumentace v této kauze. Váš kolega M. Benda mě již ujistil jak to je u vás názorem na muslimy a islám, ale stále jsem žil v naději, že by vše nemuselo být tak černé. Je, a ne málo. Ve Vaší tváři jste měla výraz, že se blíží konec světa. Xenofobové, haters, všeho druhu je jev (bohužel) normální, není ale normální, když veřejně činný člověk jako Vy, argumentuje a straší, že do Čech se blíží šátek. Chování politiků před volbami je naprosto trapné a usvědčují sami sebe z hlouposti, takže není vůbec třeba malovat tykadla apod.  Nejen, že neumíte myslet a vymyslet řešení pro současnou situaci, svým chováním dáváte všem dobrovolně vědět, jak jste hloupí, povrchní, neprozíraví, prvoplánoví a hlavně otevření rasisté.  Nerozumím, proč má vaše strana v názvu to Déčko, protože s demokracií, kterou máváte na všechny strany, to nemá nic spole...

Vzkaz Pavlíně Dankové do FN Motol (7.10.2014)

Obrázek
Dobrý den, paní Danková, shlédl jsem na čt24 krátkou reportáž o šátku v Motolské nemocnici, velice mě překvapilo Vaše vyjádření a hlavně Vaše argumentace. Žiji, stejně jako i Vy, v demokratické společnosti a ta se řídí svou ústavou, kde se píše o svobodě náboženského vyznání (viz č. 15). Kde jste, prosím, přišla na to, že nemocniční řád je nadřazen ústavě? Jak souvisí nošení šátku s hygienickými pravidly? Myslíte si, že by ženy, které hidžáb nosí, měly stejný šátek v práci a civilu? Jestli se nemýlím, tak chirurgové jsou při své práci zahaleni více než některé muslimské ženy. Váš názor a jistota, jak je interpretujete, mě velice zneklidňuje, Vaše xenofobní rétorika v sofistikovaném hávu, který se chovává za pseudoargument, je jen krůček k tomu, aby jednoho dne  vyrazila lůza ven s bílou barvou a malovala bílé půlměsíce na obchody s muslimským halal masem… Připomíná Vám to něco? Dál to snad znáte (?) U člověka ve Vaší funkci, bych očekával rozum a hlavně jeho praktikování, Vy j...

Jiří Wolker „Noc“, kresby: Karel Vysušil (1961)

Obrázek
      Zdroj: Plamen, 4/1961 (samostatná příloha časopisu, formát A4) Info: PLAMEN (Měsíčník pro literaturu, umění a život)

"Muslim Hate" Social Experiment

Obrázek
"This Social Experiment is proof that hate against Muslims is not welcome in Australia. Almost every person interfered to stop the hate filled attacks. Truly inspirational." Source: Talk Islam

"Islám a politika" Miloš Mendel (přednášky 2. 10. 2014 - 11. 12. 2014, Katedra religionistiky HTF)

Obrázek
Islám a politika - doc. PhDr. Miloš Mendel, CSc. 2. 10. 2014, 17:00, 1. Systém islámského náboženství – jeho struktura a jednotlivé roviny jeho sledování; „islámský svět“ – realita, či zkratka intelektuálního diskurzu?; sociální a kulturní specifika jednotlivých komponentů „islámského světa“ a jejich vliv na formování klasického a moderního islámského myšlení a duchovní praxe. Islám jako ideologický rámec státoprávního uspořádání a politiky. 16. 10. 2014, 17:00, 2. Politika jako integrální součást islámského náboženství a na něm budované civilizace; politické a ideologické zdroje klasického islámu, „občanská válka“ v samém jeho zrodu, rozkol na sunnu a ší’u, periodizace islámských dějin s ohledem na proměny vzájemného průniku mezi náboženstvím, politikou a islámem jako ideologií; konkrétní příklady z dějin klasického islámu. 30. 10. 2014, 17:00, 3. Islámské právo jako základ státoprávního i náboženského uspořádání islámského impéria: vznik a struktura šarí’y v historickém ko...

"Tabu v sociálních vědách" Petr Bakalář / Fedor Gál (Debatní klub)

Obrázek
Debata nese název Tabu v sociálních vědách podle stejnojmenné knihy našeho prvního hosta Petra Bakaláře, psychologa, publikujícího knihy s názvy jako Psychologie Romů nebo Bůh jako psychický virus. Druhým hostem je Fedor Gál, chemik, doktor ekonomických věd, sociolog a zakladatel vydavatelství G plus G Slovníkový výklad české Wikipedie hesla Sociální vědy: Humanitní a společenské vědy jsou obecně vědy zabývající se člověkem a společností. Na rozdíl od přírodních věd (fyzika, biologie) nejsou důsledně exaktní, umožňují vstupovat subjektu do pozorování. Tento vstup subjektu je však mnohdy žádoucí a jediný možný, protože mnohdy je předmětem společenských věd nějaká stránka subjektu. Vést jednoznačnou dělící čáru mezi humanitními a společenskými vědami lze velice obtížně, nicméně zpravidla se uvádí, že společenské vědy jsou charakteristické vyšším stupněm kvantifikace a využíváním obvyklých vědeckých metod, např. experimentu, zatímco humanitní vědy mají spíše analytický charakter... ...

Federace islámských organizací v Evropě odsuzuje zvěrstva spáchaná extremistickými skupinami a jejich spojování s islámem.

Obrázek
Ve jménu Boha, milosrdného, slitovného Federace islámských organizací v Evropě odsuzuje zvěrstva spáchaná extremistickými skupinami a jejich spojování s islámem. Federace islámských organizací v Evropě i nadále sleduje současný vývoj událostí kvůli zvěrstvům a násilnostem páchaných extremistickými skupinami v Iráku, Sýrii i jinde, proti místním komunitám, jež se liší svým politickým nebo náboženským přesvědčením, a proti novinářům, kteří jsou zastrašováni a zabíjeni barbarským způsobem. Federace odsuzuje co nejdůrazněji tyto otřesné činy, mezi které patří děsivé popravy a násilnosti, jež jsou v rozporu s učením islámu, lidských hodnot a morálními principy, které nelze ani ospravedlnit ani nechat bez povšimnutí. Federace islámských organizací v Evropě zdůrazňuje svou solidaritu se všemi, kdo jsou postiženi těmito závažnými násilnostmi, mírou represí a vyháněním ze svých území zprostředkovanými skrze média. Rovněž vyjadřuje pocity hlubokého zármutku ze současného vývoje, sy...

Prohlášení Společného hlasu. Fóra židů, křesťanů a muslimů

Obrázek
  Iniciativa Společný hlas, fórum židů, křesťanů a muslimů v České republice, jednoznačně odsuzuje jakékoliv zneužívání náboženství k šíření a ospravedlňování nenávisti a násilí. Zároveň odmítáme neoprávněné zevšeobecňování, které dnes u nás vede k projevům nepřátelství vůči muslimům v České republice, ačkoliv místní muslimská komunita se od islámského extrémismu opakovaně jasně distancovala. Znepokojuje nás šíření jednostranného negativního obrazu islámu v médiích, nevhodné výroky politiků (včetně hlavy našeho státu) o islámu a populistické využívání protimuslimských nálad v předvolebních kampaních. Vyzýváme ke zklidnění společnosti, k spravedlivému a vyváženému hodnocení každého člověka a k překonávání předsudků. Vážíme si všech, kteří již k rozumnému dialogu a k pokojnému soužití jednotlivých skupin v naší společnosti přispívají. V Praze, 23. září 2014 Zuzana Amrani, muslimská obec v Praze patriarcha Církve československé husitské Tomáš Butta rabín židovské komuni...

ISIL (ar. Da´iš) - Islámský stát: Petr Pelikán / Břetislav Tureček (Debatní klub)

„Muslimové z Václaváku: úvaha nad článkem a jeho autorem“ (srpen, 2014)

Obrázek
Srpen byl možná až příliš bohatý na témata týkající se muslimů, k jednomu bych se rád vyjádřil, protože jsem jeho součástí. Muslimská komunita v ČR je velmi malá, rozruch kolem šátku podivně velký. Právě vzhledem k početnosti českých konvertitů k islámu a celkově malé muslimské komunity v ČR, došla řada i na mě a mé dva přátele a stali jsme se na pár minut „slavnými“. Popularitu nechám stranou, budu mluvit jen o článku a jeho autorovi, který v nás vzbudil mylný dojem, že chce skutečně poznat české konvertity jednoho z velkých monoteistických náboženství.

"Jen kurvy se musejí líbit. Verše ne." F. X. Šalda

Obrázek
"Nezval, Seifert, Biebl, to všecko jsou pěkné sliby; Hora již z valné části naplnění. Jejich verše se nemusejí lidem líbit. Naprosto ne. Jen kurvy se musejí líbit, poněvadž by bez toho zemřely hladem. Verše ne. Ale zpozoroval jsem, že i ti, kdož na ně nadávají, jich nezapomínají. A to jediné je důležité." F. X. Šalda zdroj: Kritické projevy 13 (sv. 22), s. 253 (Melantrich, 1963) , původně byl text publikován v časopise Literární svět, článek " Zpovědi českých básníků a kritiků " v roce 1927 (roč. 1, č. 2, s. 1 - 3.)

"Zima v Americe" Gil Scott-Heron (český překlad)

Obrázek
Politika, emancipace amerických černochů a existencialismus jsou stěžejní témata, která tvoří základ poezie Gil Scott-Herona. Některé texty se zaměřují na jedno z témat, mnohdy se ale slévají v jeden celek, nebo dle důležitosti vystupují do popředí. Energie slov v Heronově lyrice je natolik intenzivní, že není třeba se zcela ztotožnit s politickým programem a nutně podpořit "svrhnutí krále", ani nemusíte prožít na vlastní kůži den v Harlemu, na rohu 125. ulice a Lenoxovy třídy.