"Válka v srdci islámu" Gilles Kepel (Karolinum, 2006)Kniha francouzského politologa a předního světového experta na islám Gillese Kepela, analyzuje současné napětí v muslimském světě. Zachycuje nejcitlivější ohniska krizí: palestinskou intifádu, globální motivy a cíle al-Kaidy, spory o budoucnost Saúdské Arábie a zakrvácený poinvazní Irák. Kniha obsahuje i úvahy o neokonzervativní politice Bushovy Ameriky a o názorových střetech v muslimských komunitách v Evropě....................................
Kniha: Válka v srdci islámu

Název originálu: Fitna - guerre au coeur de l’islam
Autor: Gilles Kepel
z francouzského originálu přeložili Olga a Zdeněk Velíškovi 
Nakladatelství: Karolinum
Rok vydání: 2006 
Počet stran: 294 
...................................Úvod


PROLOG: ZTROSKOTÁNÍ MÍROVÝCH DOHOD Z OSLO

 1. NEOKONZERVATIVNÍ REVOLUCE

 2. ÚDER PROTI VZDÁLENÉMU NEPŘÍTELI

 3. HON NA AL-KÁIDU A JEJÍ NEPOLAPITELNOST

 4. ARÁBIE V OKU CYKLONU

 5. IRÁCKÁ PANDOŘINA SKŘÍŇKA

 6. BITVA O EVROPU

ZÁVĚR: POHLED ZA HORIZONT DŽIHÁDU A FITNY

Chronologie
Doslov: Hrozba fitny nás nutí přemýšlet a odpovědně jednat (Luboš Kropáček)
Prameny a bibliografie
Jmenný rejstřík 
Gilles Kepel (FRA) 
* 30.06.1955

Absolvent Institutu politických studií v Paříži (IEP), doktor sociologie a politologie Gilles Kepel pracuje jako ředitel výzkumu v Národním středisku pro vědecký výzkum/Cnetru mezinárodních studií a výzkumu (CNRS/CERI). Je profesorem na Institutu politických studií v Paříži, kde vede postgraduální program zaměřený na arabsko-muslimský svět. V letech 1994-1996 působil jako hostující profesor na amerických univerzitách (New York University, Columbia University).

U nás je znám z přednášek v Praze a v Brně, z častých citací a z knižního překladu Boží pomsta (Atlantis, 1996), který doposud zůstával jediný, dobře se ví i o jeho českých rodinných kořenech. Respekt ke Kepelovým názorům na  současný islám je oprávněný: je erudovaným odborníkem, který výstižně zdokumentoval nástup islamistických tendencí v Egyptě v 70. letech, tendence vývoje muslimských komunit ve Francii a v západní Evropě vůbec i neúspěchy islamistických snah 90. let. Z jeho posledních publikovaných prací bylo dílo Jihad (Gallimard 2000) doposud vydáno v 17 jazycích, monografie Fitna: Guerre au coeur de l'islam již byla přeložena do 12 jazyků.

Populární příspěvky z tohoto blogu

"Zlomky předsokratovských myslitelů" Karel Svoboda (ČAVU, 1944)

The Blaze "Territory" (2017)

"Malcolm X: The Great Photographs" (Stewart Tabori & Chang, 1993)