"Válka v srdci islámu" Gilles Kepel (Karolinum, 2006)Kniha francouzského politologa a předního světového experta na islám Gillese Kepela, analyzuje současné napětí v muslimském světě. Zachycuje nejcitlivější ohniska krizí: palestinskou intifádu, globální motivy a cíle al-Kaidy, spory o budoucnost Saúdské Arábie a zakrvácený poinvazní Irák. Kniha obsahuje i úvahy o neokonzervativní politice Bushovy Ameriky a o názorových střetech v muslimských komunitách v Evropě....................................
Kniha: Válka v srdci islámu

Název originálu: Fitna - guerre au coeur de l’islam
Autor: Gilles Kepel
z francouzského originálu přeložili Olga a Zdeněk Velíškovi 
Nakladatelství: Karolinum
Rok vydání: 2006 
Počet stran: 294 
...................................Úvod


PROLOG: ZTROSKOTÁNÍ MÍROVÝCH DOHOD Z OSLO

 1. NEOKONZERVATIVNÍ REVOLUCE

 2. ÚDER PROTI VZDÁLENÉMU NEPŘÍTELI

 3. HON NA AL-KÁIDU A JEJÍ NEPOLAPITELNOST

 4. ARÁBIE V OKU CYKLONU

 5. IRÁCKÁ PANDOŘINA SKŘÍŇKA

 6. BITVA O EVROPU

ZÁVĚR: POHLED ZA HORIZONT DŽIHÁDU A FITNY

Chronologie
Doslov: Hrozba fitny nás nutí přemýšlet a odpovědně jednat (Luboš Kropáček)
Prameny a bibliografie
Jmenný rejstřík 
Gilles Kepel (FRA) 
* 30.06.1955

Absolvent Institutu politických studií v Paříži (IEP), doktor sociologie a politologie Gilles Kepel pracuje jako ředitel výzkumu v Národním středisku pro vědecký výzkum/Cnetru mezinárodních studií a výzkumu (CNRS/CERI). Je profesorem na Institutu politických studií v Paříži, kde vede postgraduální program zaměřený na arabsko-muslimský svět. V letech 1994-1996 působil jako hostující profesor na amerických univerzitách (New York University, Columbia University).

U nás je znám z přednášek v Praze a v Brně, z častých citací a z knižního překladu Boží pomsta (Atlantis, 1996), který doposud zůstával jediný, dobře se ví i o jeho českých rodinných kořenech. Respekt ke Kepelovým názorům na  současný islám je oprávněný: je erudovaným odborníkem, který výstižně zdokumentoval nástup islamistických tendencí v Egyptě v 70. letech, tendence vývoje muslimských komunit ve Francii a v západní Evropě vůbec i neúspěchy islamistických snah 90. let. Z jeho posledních publikovaných prací bylo dílo Jihad (Gallimard 2000) doposud vydáno v 17 jazycích, monografie Fitna: Guerre au coeur de l'islam již byla přeložena do 12 jazyků.

Populární příspěvky z tohoto blogu

Rozhovor s Ali Větrovcem (e-islam.cz) na téma muslimové a jejich náboženství ve vztahu k současné západní společnosti (14.7.2019)

"Malcolm X: The Great Photographs" (Stewart Tabori & Chang, 1993)

"Toms, coons, mulattoes, mammies, and bucks : an interpretive history of Blacks in American films" Donald Bogle (Continuum, 1999)

James Baldwin "...děti se rodí bez vědomí toho, jakou mají barvu pleti" (1974)

"Černý jako já" John Howard Griffin (Mladá fronta, 1976)