"Kořeny" Alex Haley (Mladá fronta, 1981)Obsáhlá epopej jednoho černošského rodu, která vzbudila tak mimořádný ohlas po svém vydání v USA a stala se podkladem k stejně úspěšnému televiznímu seriálu, sleduje osudy sedmi generací zamerikanizovaných černochů za dobu dvou staletí. Začíná prvním z tohoto rodu, který, byt´ nedobrovolně, vstoupil na americkou půdu, mladých mužem jménem Kunta Kinte, který byl nedaleko své vesnice Juffure polapen lovci otroků, odvlečen za strastiplných podmínek na otrokářské lodi do Ameriky a strávil svůj život plantážích. Jemu věnuje autor největší část vyprávění a pak líčí životní osudy dalších pokolení, která se postupně domáhala jistých práv, a končí generací současnou.

Alex Haley slýchal v dětství vyprávění o svém africkém pradědečkovi, který se odmítl smířit s otroctvím a několikrát se pokusil o útěk a jemuž nesmírně záleželo na tom, aby se jeho dcera a později i další potomci dověděli, kdo jsou a odkud pocházejí. Proto se v rodině po generace opakovala africká slova a historie rodu a proto se také autor rozhodl, že vypátrá prapůvodní kořeny, z nichž rod vyrůstal. Přes deset let usilovně hledal dokumenty a svědectví, procestoval na 800 000 kilometrů, prostudoval archívy a záznamy starých lodních společností a nakonec ho pátrání zavedlo až do rodiště Kunta Kinte v Gambii, kde se dosud z podání griotů dochovaly pověsti o odvlečeném mladíkovi a kde byl autor se vzrušením přijat jako potomek Kinteova rodu.

Haleyho kniha je dramatickou rodinnou ságou, ale také jedinečným dokumentem založeným na nezměrném bohatství faktů, a v neposlední řadě i cenných příspěvků proti rasovému útlaku.

(Anotace je převzata z přebalu knihy)

Související články:
Alex Haley Tells the Story of His Search for Roots*******************************
Název: Kořeny
Originální název: Roots (Doubleday and Company, New York)
Autor: Alex Haley
Překlad: Michael Žantovský
Doslov: Josef Kandert
Grafická úprava knihy: Bořivoj Hořínek
Vydavatelství: Mladá fronta
Edice: Boje, Svazek 186
Rok vydání: 1981
Počet stran: 624 s.

*******************************

Populární příspěvky z tohoto blogu

Rozhovor s Ali Větrovcem (e-islam.cz) na téma muslimové a jejich náboženství ve vztahu k současné západní společnosti (14.7.2019)

"Malcolm X: The Great Photographs" (Stewart Tabori & Chang, 1993)

"Toms, coons, mulattoes, mammies, and bucks : an interpretive history of Blacks in American films" Donald Bogle (Continuum, 1999)

James Baldwin "...děti se rodí bez vědomí toho, jakou mají barvu pleti" (1974)

"Černý jako já" John Howard Griffin (Mladá fronta, 1976)