Michael Donald, Mobile (Alabama), 21.března, 1981Michael Donald, oběť rasově motivované vraždy spáchané členy ku Klux Klanu ve městě Mobile (Alabama). 21.března, 1981, dva členové United Klans of America, největší organizace Ku Klux Klanu v 60. a 70. letech, přinutili devatenáctiletého Michaela Donalda nastoupit do jejich vozu. Po únosu byl mučen a následně zavražděn, jeho tělo bylo nalezeno pověšené na stromě. Vyšetřování FBI obvinilo z vraždy Henry Hayese a Jamese Knowlese. Po dvou letech, 1983, byl H.Hayes odsouzen k trestu smrti, J.Knowles byl odsouzen na doživotí, trestu smrti se vyhnul výpovědí proti Hayesovi. O čtyři roky později shledala bělošská porota Ku Klux Klan odpovědným z lynčování a v civilním řízení byla organizace odsouzena k zaplacení odškodnění ve výši 7 milionů dolarů Donaldově matce, Beulah Mae Donaldové.

H. Hayes byl popraven v roce 1997 a v historii to byl první běloch popravený za zločin proti Afroameričanovi od roku 1913. Tato vražda není považována za poslední lynč v historii Spojených Států, v roce 1998 zemřel v Texasu násilnou smrtí James Byrd Jr.

Město Mobil na počest M.Donalda přejmenovala v roce 2006 Herndon Avenue na Michael Donald Avenue.Populární příspěvky z tohoto blogu

"...skrývali jsme se před životem jako zloději" Toni Morrison

"Kritika arabského rozumu: Úvod" Muhammad ‘Ábid al-Džábirí (Filosofia, 2018)

"Ghazálího výklenek světel a význam osvícení v islámské filosofii" Abú Hámid al-Ghazálí (Academia, 2012)

"Korán" překl. Alois Richard Nykl, 1934

"Malcolm X: The Great Photographs" (Stewart Tabori & Chang, 1993)

Marocký filosof Mohamed Abed Al-Džábrí