"Kříž a půlměsíc" Richard Fletcher (Mladá fronta, 2004)

Poměr mezi islámem a křesťanstvím patří k určujícím faktorům celých dějin lidstva. Po staletí byl zatížený konflikty a vzájemným nepochopením, ale také se vyznačoval obdobími vzájemného plodného ovlivňování. V posledních letech opět nabývá na zajímavosti a navýsost politické aktualitě. Kořeny obou postojů – nevraživosti, ale i tolerance – sahají hluboko, až k úsvitu středověku. Zpočátku měl islám v civilizačních vymoženostech náskok před feudálním Západem. Postupně se však ztenčoval a na prahu objevných cest si již tehdejší Evropa vytvořila předpoklady, aby islám dohnala a dala se vlastní cestou, kdy již podněty z této oblasti přestala potřebovat.

Tyto otázky řeší kniha Kříž a půlměsíc, vynikající stručné pojednání o vztazích mezi islámem a křesťanstvím od časů Mohameda až po reformaci. Autorem je jeden z nejlepších anglických medievalistů Richard Fletcher. Fletcher dokazuje, že navzdory delším obdobím soužití trvalo náboženské nepochopení obou „lidů knihy“ již od nejčasnějších styků. Tvrdí, že třebaže mezi islámem a křesťanstvím existovaly výhodné obchodní i kulturní vztahy v době, kdy Arabové ovládali většinu středozemního světa, obě strany chápaly náboženství té druhé zcela protichůdně. Zatímco křesťané líčili muslimy jako krvežíznivé pohany a Mohameda jako falešného proroka, islám spatřoval v křesťanství změť všelijakých sekt a zmateného učení. Jak říká autor: křesťané a muslimové žili vedle sebe ve stavu vzájemné náboženské averze. Za těchto okolností neudivuje, že pokud se vzedmuly náboženské vášně, konfrontace přerůstala v násilí.

O autorovi:

Richard Fletcher působil až do odchodu do důchodu na univerzitě v Yorku. Za své práce o středověku získal Wolfsonovu cenu a historickou cenu deníku Los Angeles Time.

%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%
Název: "Kříž a půlměsíc : křesťanství a islám od Muhammada po reformaci"
 
Název originálu: The Cross and the Crescent
Autor: Richard Fletcher (1944)
Vydavatel: Mladá fronta 

Edice: Kolubmus (svazek 172)
Překlad: Pavel Vereš

Rok vydání: 2004
%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%


Populární příspěvky z tohoto blogu

Jiří Trnka

"Z průpovědí arabských" Zuzana Kudláčková (Litera Proxima, 2011)

Abú Bakr ibn Tufajl "Živý, syn Bdícího" (AUDIOKNIHA)

"Volání hrdličky" Taha Husajn ( SNKLU, 1964)

Pavel Barša: Tři utopie 19. století - prométhovsko-pokrokářská, romanticko-reakční a marxistická @EDO (2023)