Súdánský šejch Nurín Mohammad Sádiq zemřel při autonehodě


V pátek večer (6.11.2020) zemřel při autonehodě súdánský šejch Nurín Mohammad Sádiq. Narodil v roce 1982 ve městě Umm Dam v oblasti známé jako Kordofan (centrální Súdán). Jeho jméno v Súdánu vyslovují "Nurajn", nikoli ve spisovné arabštině jako "Núrín". V 17 letech se začal učit memorovat Korán a jeho přednes (arab. tadžwíd) u šejcha Abdal-Rahím ar-Rašída v jeho madrase (Koránska škola) ve vesnici al-Farádžáb الفرجاب, v severní části Kordofanu (Súdán). Způsob, jakým Nurín recitoval Korán, je tradiční súdánsý styl zvaný "al-Dúri" (způsobů recitací Koránu je celkem pět: Hafs, Warš, Hišám, Qalun, Al-Dúri). Svým přednesem si vydobyl věhlas i mimo svůj rodný Súdán a účastnil se mnoha soutěží. V roce 2005 získal cenu krále Abdulazíze v Saúdské Arábii, kde se umístil na druhém místě. V roce 2006 získal druhé místo (z 66 zúčastněných zemí) na soutěži v Libyi. Funkci imáma zastával v několika mešitách v hlavním městě Chartúmu. Tragická nehoda se stala v pátek večer (6.11.2020), 18km od města Omdurmán (Rozkládá se na západním břehu Nilu, východ Súdánu). Šejch Nurín zemřel krátce po převozu do nemocnice, kde podlehl těžkým zraněním. Spolu s ním zemřeli ještě další tři bratři Ali Jaqoub, Abdullah Awad Al-Karím a Muhannad Al-Kinaní.

Na odkaze jsou mp3 ke stažení nebo video záznam jeho modliteb.
Recitace Koránu šejchem Nurín Mohammadem Sádiqem (الشيخ نورين محمد صديق)

Dnešní pohřeb (7.11.2020) a pohřební modlitba (arab. as-salatu-l-džanáza) v Chartúmu (Súdán). Populární příspěvky z tohoto blogu

Rozhovor s islamologem Bronislavem Ostřanským o knize "Islámská čítanka" mapující muslimské písemnictví (28.10.2020)

"Zlomky předsokratovských myslitelů" Karel Svoboda (ČAVU, 1944)

11.11.1985 přiletěly namibijské děti do Československa (ukázka z knihy "Černí sokoli - Pohnuté osudy namibijských dětí vychovaných v Československu" Kateřiny Mildnerové)