Příspěvky

Zobrazují se příspěvky z prosinec, 2014

pf 2015

"If you are weak of heart, stay away from me, For my song drips blood". Muhammad Iqbal “The two most important days in your life are the day you are born and the day you find out why.” Mark Twain "they askin´ me how old, we livin´ the same age" Talib Kweli "Let there be no love poems written, until love can exist freely and cleanly." Amiri Baraka “I can't believe what you say, because I see what you do.” James Baldwin "they couldn’t lull us, so we synthesise our realest one“ Shabazz Palaces "… Jen kurvy se musejí líbit, poněvadž by bez toho zemřely hladem. Verše ne. Ale zpozoroval jsem, že i ti, kdož na ně nadávají, jich nezapomínají. A to jediné je důležité." F. X. Šalda

“Return of the Mecca: The Art of Islam and Hip-Hop” (book + exhibition)

Obrázek
“Return of the Mecca: The Art of Islam and Hip-Hop” features excerpts from an interview between Yasiin Bey (aka Mos Def) and curator Sohail Daulatzai, as well as music by Oddisee, and art work from the exhibit which includes Jamel Shabazz, Ernie Paniccioli, B+, Cognito, Katina Parker, Coleman, Nema Etebar and more. More of the interview, essays by Chuck D and Sohail Daulatzai, and additional art work and ephemera can be found in the 120 page full color commemorative book.

"Západ vs. islámský svět" prof. PhDr. Luboš Kropáček, CSc.

Obrázek
Úvaha prof. Kropáčka o knize S.Huntingtona "Střet civilizací", a obecně o vztahu Západu a islámského světa a jejich možném dialogu. Text je výňatek z poslední kapitoly "Střet civilizací a jeho alternativy" , která je z publikace " Islámský fundamentalismus " vydané ve vydavatelství Vyšehrad, v roce 1996.

"Malcolm X at Oxford Union" Saladin Ambar (Oxford University Press, 2014)

Obrázek
In 1964 Malcolm X was invited to debate at the Oxford Union Society at Oxford University. The topic of debate that evening was the infamous phrase from Barry Goldwater's 1964 Republican Convention speech:"Extremism in the defense of liberty is no vice; moderation in the pursuit of justice is no virtue." At a time when Malcolm was traveling widely and advocating on behalf of blacks in America and other nations, his thirty minute speech at the Oxford Union stands out as one of the great addresses of the civil rights era. 

اللَّهُ أَحَدٌ / Bůh je jeden / God is One

Obrázek
بِسمِ الله الرَّحمَنِ الرَحِيمِ قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ اللَّهُ الصَّمَدُ لَمْ يَلِدْ وَلَمْ يُولَدْ وَلَمْ يَكُنْ لَهُ كُفُوًا أَحَدٌ 1.Rci: „On Bůh je jedinečný,   2.Bůh sám o sobě věčný.   3.Neplodil a nebyl zplozen   4. a není nikoho, kdo je mu roven.“ 1: Say: He, God, is One. 2: God is He on Whom all depend. 3: He begets not, nor is He begotten; 4: And none is like Him.

Bolaji Badejo

Obrázek
    © 1979 20th Century Fox Bolaji Badejo (b. August 23, 1953) was an actor, known for Alien (1979) and Special Collector's Edition (2010). He died on December 22, 1992 in Nigeria. more info: Bolaji Badejo

Samuel L. Jackson Challenges Celebs to Call Out "Racist Police"

Obrázek
související: ERIC GARNER "I Can´t Breathe" (RIP)

Fire at Bass Lake (September, 2014)

Obrázek
Fire at Bass Lake in Madera County, California (September, 2014)

Dějiny nové moderny 2 (Academia, 2014)

Obrázek
   info o knize:  Dějiny nové moderny 2

„Svoboda a její význam a místo v judaismu, křesťanství a islámu" 10. prosince 2014 (HTF UK)

Obrázek
Panelová diskuse " Svoboda. Její význam a místo v judaismu, křesťanství a islámu " se bude konat ve středu 10. 12. 2014 od 18:00 a vystoupí na ní známí představitelé církví a náboženských společností. Vstup je zdarma a není třeba registrace.

Multikulturní společnost a muslimové

Obrázek
Proces změn několikaletého status quo v muslimském světě, započatý v roce 2011, momentálně neukazuje ani náznakem příchod něčeho pozitivního. Minulost, nepříliš daleká (20. století), taky potvrzuje spíš fakt, že muslim neumí praktikovat své náboženství střední cesty, ale téměř a priory tíhne k diktátorským vládám, buď ve stylu kombinování socialismu s islámem (Sýrie, Libye, Egypt) nebo rigidní náboženské teokracie (Arabský poloostrov). Nefunkčnost a nepružnost myšlení lze vidět i v chování jednotlivců při demonstracích nebo schůzkách muslimských komunit v islámských centrech. Vypadá to, jakoby mozek muslima plaval v moři egoismu a pocitu, že je schopen vládnout všem a všemu rozumí nejlíp ze všech. Jeho mysl ignoruje realitu a je neustále zahleděn do sebe, je sám sebou přímo fascinován, a jakýkoli ústupek považuje za vyměklost.

Muslim a sekulární stát

Obrázek
Archetyp současného muslima/muslimky představuje díky mediím buď někoho s dlouhým plnovousem nebo ženu zahalenou v niqábu. Oba samozřejmě myslí jen na islám a okolní svět jim je ukradený, s tím tedy i jeho problémy. Hlavně, že se 5x pomodlí a v pátek zajdou na bohoslužbu. Jaká je ale realita? Kdo jsou skuteční muslimové a muslimky? Jsou opravdu tak neslučitelní se společností sekulárně - občas křesťansky smýšlející?

Muslim a jeho religiozita

Obrázek
Myšlení muslimů v evropské společnosti je zásadně podmíněno chápáním a praktikováním svého náboženství. Nemyslím si ale, že by „řeč“ současných islámských center, která mluví skrze novobeduínské myšlení dovezené z Arabského poloostrova, nějak zvlášť připravovala nové muslimy do života (jak náboženského, tak i světského). Tento typ osvěty (arab. da´wa) nehovoří k modernímu člověku a je zaměřena na ty nejvšednější a nejjednodušší aspekty života a absolutně opomíjí člověka 21. století, který hledá skutečné „ nové slovo ". Člověk z euroamerické společnosti nepotřebuje vysvětlovat polopatě monoteismus a další jednoduché záležitosti z náboženské teorie, protože skutečnost, že se již pro islám rozhodl, předurčuje jeho intelekt, chápání a nazírání na svět a islám zároveň. Je to ale jeden ze způsobů, jak z ateisty evropského typu udělat nemyslící individuum odříkávající mechanicky fráze, které nechápe, ale je s tímto stavem spokojen.

Kreativita jako duchovní stimul

Obrázek
Zatvrzelost srdce, jako charakteristika pro náboženský fundamentalismus (1) může být „vyléčena“ zapojením kreativity a funkce umění, jako estetického měřítka v životě člověka. Umění, ačkoli se nám může zdát, že s transcendentnem nesouvisí, má k němu velmi blízko, protože stejně jako náboženství, i zde se staví výhradně na intuici a jakémsi vnitřním nazírání na svět vnější. Zajímavě charakterizoval náboženství F. X. Šalda, který jej vidí jako „ vášnivý život vnitřní “, zdůrazňuje ale, že náboženství je pouhá formalita je-li „ bez vnitřních zážitků a zkušeností “, svou úvahu zakončuje otázkou: „ není ale zkušenost náboženská, jako nejvnitřnější statek člověka, cosi nesdělitelného? “

Vítejte v ČR, zemi bodrého srdíčka!

Obrázek
Před rokem jsem psal o českém raperovi, který prodával tričko s Breivikem a v jednom ze svých videoklipů řeší problém s bezdomovci . Možná jsem mu křivdil a skutečnou kritiku by zasloužil Český slavík, protože tato kulturní fosilie skutečně nemá názor a jasně daná měřítka, jak hodnotit naší hudební scénu. Z této soutěže byl právě již zmíněný raper vyřazen, protože je údajně vulgární a agresivní. V podstatě bych to chápal, ale minerálka by si měla nejprve ujasnit, jaké hodnoty by umělci měli mít a ne je vyřazovat ve chvíli, kdy začínají vítězit. Letos zřejmě minerálka otevřela svou náruč více než je zdrávo, protože si jinak neumím vysvětlit, že na 4. místě skočila fašistická kapela Ortel , která láme hitparády a srdce našich předních nenávistníků vůči islámu. Její skladba mešita ale není nenávistná, protože by určitě neprošla přísným morálním a etickým sítem českého slavíka. Vím zcela jistě, že tento druh síta Český slavík nikdy neměl. Jeho porotci nevidí nikde problém a usína...