David Graeber: Dluh aneb prvních 5000 let (audio)

 Politická literatura (ČRo Plus), 22.4.2013
David Graeber: Dluh aneb prvních 5000 let. Kniha klade provokativní otázky týkající se podstaty a zdrojů naší dnešní krize, ale v historické perspektivě a v širokých společenských a politických souvislostech.
Jan Bělíček, Pavel Šplíchal 

Na samotném začátku září zcela nečekaně zemřel ve věku 59 let americký antropolog a anarchistický myslitel David Graeber. Patřil mezi nejvýznamnější levicové intelektuály posledních let. Zásadní byla především jeho kniha Dluh: Prvních 5000 let o roli dluhu v lidských dějinách. Významnou roli sehrál ale i v alterglobalizačním hnutí a také třeba při formování hnutí Occupy Wall Street z roku 2011. Je mu přisuzováno i vymyšlení výroku „My jsme těch 99 procent“, který od té doby zlidověl a používal ho i Bernie Sanders ve své prezidentské kampani. Aktuální díl podcastu Kolaps proto představuje jeho hlavní myšlenky a pokouší se zodpovědět, v čem byl Graeber důležitý pro globální anarchistickou scénu, jakým způsobem se mu podařilo dostat za její hranice a jaký měl význam jako antropolog a akademik. Ve studiu se tentokrát vůbec poprvé objevili hned dva hosté – antropologové Yasar Abu Ghosh a Bob Kuřík působící na Katedře obecné antropologie na pražské Fakultě humanitních studií.
O knize Davida Graebera "Dluh aneb prvních 5000 let"
........................
Autor: David Graeber
Nakladatelství: BizBooks
Počet stran: 416  
Rok vydání: 2012  
........................

Peníze byly údajně vynalezeny, aby nahradily obtížný a komplikovaný směnný obchod. Dluhy se přitom táhnou alespoň pět tisíc let, tedy podstatně déle, než se datuje existence peněz. Kde je tedy pravda?

Uznávaný americký antropolog a aktivista David Graeber popisuje, jak se celé dějiny točí kolem dluhů. Zároveň dokládá, že napříč různými kulturami se jako červená nit táhne odpouštění dluhů, které pomáhalo udržovat stabilitu společenských systémů. Splácení dluhů je morálním základem, na němž stojí lidské vztahy. Autor knihy vás přesvědčí, že čas od času však nastávají chvíle, kdy je tento základ nutno zbořit a dluhy smazat.

Čím ještě vás může kniha překvapit?

Dozvíte se například, že:
◾princip směny se vyvinul převážně v důsledku násilí,
◾moderní pojetí práv a svobod pochází ze starověkého systému otrockého práva,
◾původ investičního kapitálu je spojen se středověkým čínským buddhismem,
◾virtuální peníze nejsou žádnou novinkou.
V době, kdy nám dluhy přerůstají přes hlavu, je tato provokativní a kontroverzní kniha nanejvýš aktuální.

Populární příspěvky z tohoto blogu

Súdánský šejch Nurín Mohammad Sádiq zemřel při autonehodě

Rozhovor s islamologem Bronislavem Ostřanským o knize "Islámská čítanka" mapující muslimské písemnictví (28.10.2020)

"Zlomky předsokratovských myslitelů" Karel Svoboda (ČAVU, 1944)

11.11.1985 přiletěly namibijské děti do Československa (ukázka z knihy "Černí sokoli - Pohnuté osudy namibijských dětí vychovaných v Československu" Kateřiny Mildnerové)