"Gil Scott-Heron: Pieces of a Man" Marcus Baram (2014)
Život básníka a hudebníka Gil Scott-Herona lze charakterizovat jako protiklad k jeho textům poukazujícím na hrozbu drog. Kniha nazvaná podle Heronovy skladby "Kousky člověka (Pieces of a Man)" popisuje právě jeho celoživotní boj se závislostí, ale taky přibližuje pozadí, které si jeho fanoušci domýšlejí jen z jeho desek. Skladby "The Bottle", "Home is where the hatred is" nebo "Revolution will not be televised" získaly přední místa hitparád, přesto se z něj ale nikdy nestala skutečná celebrita. Jeho kariéra od 90. let žila spíše ze setrvačnosti a obsahu předešlých obdobích, definitivní stop pro něj byl několikaletý pobyt ve vězení za držení drog. Kniha mapuje celý jeho život od dětství strávené v Tennessee u své babičky Lillie Scott, kterou považoval velký vzor a celoživotní inspiraci, až po teenagerovská léta v New York City (ve čtvrti Bronx) a dále již známé období básníka a skladatele GSH. Záměrem bylo vyprávět příběh celý, s tím dobrým i zlým. Není pochyb, že GSH bude evokovat různé představy, každopádně tyto "kousky člověka" také dokazují, že člověk není pouze tím, čím je, ale čím být chce. ........................
Název: Gil Scott-Heron: Pieces of a Man
Autor: Marcus Baram
Vydavatel: St. Martin's Press
Rok vydání: listopad 2014
Počet stran: 320
........................


Gil Scott-Heron and some friends, including Fred Baron, at Fieldston Academy. Nov. 1966Gil Scott-Heron in his high school yearbook at Fieldston.


Gil Scott-Heron and some classmates at Fieldston performing "Home on the Range" at a class assembly.


Stevie Wonder, Gil Scott Heron, Reverend Jesse Jackson, Gladys Knight and Sam Courtney at a press conference at Rafu Gallery, Washington, DC, January 15, 1981.

3 x pictures for the album "Small Talk At 125th & Lenox", 1970 

Populární příspěvky z tohoto blogu

Abú Bakr ibn Tufajl "Živý, syn Bdícího" (AUDIOKNIHA)

"Korán", Ivan Hrbek (Odeon 1972)

"Pohledy zaslané Malcolmem X během cest po Africe, Evropě, USA nebo pouti do Mekky v roce 1964"

"Místa kultury. Postkoloniální myšlení III." Homi K. Bhabha (Tranzit, 2013)

"Současná africká sociální a politická filosofie" Albert Kasanda (Filosofia, 2018)