"FREEDOMWAYS" Magazín (1916 - 1985)
Černošský čtvrtletník FREEDOMWAYS byl založen v roce 1961 zbylými členy (Louis Burnham, Edward Strong, W.E.B. Du Bois), jež v 50. letech vydávali harlemské noviny Freedom. Čtvrtletník představoval místo, kde se setkávalo několik názorových proudů tehdejší intelektuálské scény Harlemu.

Tématicky se časopis FREEDOMWAYS pohyboval jak v oblasti politiky a prezentoval převážně levicové názory, tak rovněž podporoval černošskou kulturu a historii. Mezi spisovateli se objevovala známá jména jako byl James Baldwin a Alice Walker anebo neameričtí autoři Pablo Neruda a Derek Walcott. Mezi historiky, kteří přispívali svými články byla známá osobnost Harlemu Dr. John Henrik Clarke.
V roce 1965 bylo toto periodikum mezi prvními, kdo vyjádřil nesouhlas proti válce ve Vietnamu.

Poslední číslo FREEDOMWAYS vyšlo v roce 1985, a během 24 let své existence přinášel aktuální informace z afroamerické komunity a obzvlášť kladl důraz na politická témata, černošské umění a black studies *.


Zdroj: Malcolm X „A Life of Reinvention“ Mannig Marable (2011), str. 158
Web: Black Past

*samostatný studijní obor zabývající se politickým, sociálním a kulturním děním amerických černochů, který byl založen během 60. a 70. let. Zakladateli tohoto oboru byli W. E. B. Du Bois, Carter G. Woodson, Herbert Aptheker, Melville Herskovits, Lorenzo Dow Turner a Dr.John Henrik Clarke

Populární příspěvky z tohoto blogu

Muslimská Paříž/Paris musulman/Muslim Paris/مسلم باريس

"Kritika arabského rozumu: Úvod" Muhammad ‘Ábid al-Džábirí (Filosofia, 2018)

MF DOOM "A Word of Advice"

"Struggle by the pen : the Uyghur discourse of nation and national interest, c. 1900-1949" Ondrej Klimeš (Brill, 2015)

"Korán", Ivan Hrbek (Odeon 1972)