pf 2015


by Mecca Audio"If you are weak of heart, stay away from me, For my song drips blood".

Muhammad Iqbal


“The two most important days in your life are the day you are born
and the day you find out why.”

Mark Twain


"they askin´ me how old, we livin´ the same age"

Talib Kweli


"Let there be no love poems written, until love can exist freely and cleanly."

Amiri Baraka


“I can't believe what you say, because I see what you do.”

James Baldwin


"they couldn’t lull us, so we synthesise our realest one“

Shabazz Palaces


"… Jen kurvy se musejí líbit, poněvadž by bez toho zemřely hladem. Verše ne. Ale zpozoroval jsem, že i ti, kdož na ně nadávají, jich nezapomínají. A to jediné je důležité."

F. X. Šalda

“Return of the Mecca: The Art of Islam and Hip-Hop” (book + exhibition)


“Return of the Mecca: The Art of Islam and Hip-Hop” features excerpts from an interview between Yasiin Bey (aka Mos Def) and curator Sohail Daulatzai, as well as music by Oddisee, and art work from the exhibit which includes Jamel Shabazz, Ernie Paniccioli, B+, Cognito, Katina Parker, Coleman, Nema Etebar and more. More of the interview, essays by Chuck D and Sohail Daulatzai, and additional art work and ephemera can be found in the 120 page full color commemorative book."Západ vs. islámský svět" prof. PhDr. Luboš Kropáček, CSc.Úvaha prof. Kropáčka o knize S.Huntingtona "Střet civilizací", a obecně o vztahu Západu a islámského světa a jejich možném dialogu. Text je výňatek z poslední kapitoly "Střet civilizací a jeho alternativy", která je z publikace "Islámský fundamentalismus" vydané ve vydavatelství Vyšehrad, v roce 1996.


"Malcolm X at Oxford Union" Saladin Ambar (Oxford University Press, 2014)

In 1964 Malcolm X was invited to debate at the Oxford Union Society at Oxford University. The topic of debate that evening was the infamous phrase from Barry Goldwater's 1964 Republican Convention speech:"Extremism in the defense of liberty is no vice; moderation in the pursuit of justice is no virtue." At a time when Malcolm was traveling widely and advocating on behalf of blacks in America and other nations, his thirty minute speech at the Oxford Union stands out as one of the great addresses of the civil rights era. 


اللَّهُ أَحَدٌ / Bůh je jeden / God is One


بِسمِ الله الرَّحمَنِ الرَحِيمِ
قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ
اللَّهُ الصَّمَدُ
لَمْ يَلِدْ وَلَمْ يُولَدْ
وَلَمْ يَكُنْ لَهُ كُفُوًا أَحَدٌ

1.Rci: „On Bůh je jedinečný, 
2.Bůh sám o sobě věčný. 
3.Neplodil a nebyl zplozen 
4. a není nikoho, kdo je mu roven.“

1: Say: He, God, is One.
2: God is He on Whom all depend.
3: He begets not, nor is He begotten;
4: And none is like Him.


Bolaji Badejo

    © 1979 20th Century Fox

Bolaji Badejo (b. August 23, 1953) was an actor, known for Alien (1979) and Special Collector's Edition (2010). He died on December 22, 1992 in Nigeria.intro. zulu beat show (ma, 2005)

The True School Anthem

rest in peace: 
Jam Master Jay (Queens)
Scott la Rock (Bronx)
Grandmaster Flower (Brooklyn)
Whiz Kid (Bronx)
Disco King Mario (Bronx)
Pete DJ Jones (Brooklyn)mixtape MP3 download

dj richard "dwellin´ in the rotten apple...New York City"
intro.   "dwellin´ in the rotten apple...New York City"

Bronx anthem
Krs One & Fat Joe+ beat: Get it poppin´ 
Big Punisher - How We Roll (2001)
skit: NYC is the city, Bronx is the county
Fat Joe - Shit is real "Premier remix"  (1994)
D.I.T.C. - Day one  (1997)
Boogie Down Productions - South Bronx (1986)
Nice & Smooth - Old to the New (1994)


Fire at Bass Lake (September, 2014)Fire at Bass Lake in Madera County, California (September, 2014)


F.X.Šalda "Volnost"

 


Nikdy nebylo častěji nadarmo bráno slovo volnost, nikdy nebyl pojem tento hůře chápán, nikdy přeceňován více než dnes: a v tom právě jest konec konců celá naše nekulturnost. Volnost, příroda, život jsou slova, jichž zneužívá dnes kdekdo, jimiž zaklíná se stokrát denně každý pracovník, do nichž bije jako do bubnu každý veřejný vyvolavač, jimiž troufá si přehlušiti a opravdu přehlušuje kdykoli na tržišti tichou vnitřní hudbu hodnot uměleckých i kulturních: stylu, formy, zákona. 

„Svoboda a její význam a místo v judaismu, křesťanství a islámu" 10. prosince 2014 (HTF UK)
Panelová diskuse "Svoboda. Její význam a místo v judaismu, křesťanství a islámu" se bude konat ve středu 10. 12. 2014 od 18:00 a vystoupí na ní známí představitelé církví a náboženských společností. Vstup je zdarma a není třeba registrace.

Multikulturní společnost a muslimovéProces změn několikaletého status quo v muslimském světě, započatý v roce 2011, momentálně neukazuje ani náznakem příchod něčeho pozitivního. Minulost, nepříliš daleká (20. století), taky potvrzuje spíš fakt, že muslim neumí praktikovat své náboženství střední cesty, ale téměř a priory tíhne k diktátorským vládám, buď ve stylu kombinování socialismu s islámem (Sýrie, Libye, Egypt) nebo rigidní náboženské teokracie (Arabský poloostrov). Nefunkčnost a nepružnost myšlení lze vidět i v chování jednotlivců při demonstracích nebo schůzkách muslimských komunit v islámských centrech. Vypadá to, jakoby mozek muslima plaval v moři egoismu a pocitu, že je schopen vládnout všem a všemu rozumí nejlíp ze všech. Jeho mysl ignoruje realitu a je neustále zahleděn do sebe, je sám sebou přímo fascinován, a jakýkoli ústupek považuje za vyměklost.

Muslim a sekulární státArchetyp současného muslima/muslimky představuje díky mediím buď někoho s dlouhým plnovousem nebo ženu zahalenou v niqábu. Oba samozřejmě myslí jen na islám a okolní svět jim je ukradený, s tím tedy i jeho problémy. Hlavně, že se 5x pomodlí a v pátek zajdou na bohoslužbu. Jaká je ale realita? Kdo jsou skuteční muslimové a muslimky? Jsou opravdu tak neslučitelní se společností sekulárně - občas křesťansky smýšlející?

Muslim a jeho religiozita


Myšlení muslimů v evropské společnosti je zásadně podmíněno chápáním a praktikováním svého náboženství. Nemyslím si ale, že by „řeč“ současných islámských center, která mluví skrze novobeduínské myšlení dovezené z Arabského poloostrova, nějak zvlášť připravovala nové muslimy do života (jak náboženského, tak i světského). Tento typ osvěty (arab. da´wa) nehovoří k modernímu člověku a je zaměřena na ty nejvšednější a nejjednodušší aspekty života a absolutně opomíjí člověka 21. století, který hledá skutečné „nové slovo". Člověk z euroamerické společnosti nepotřebuje vysvětlovat polopatě monoteismus a další jednoduché záležitosti z náboženské teorie, protože skutečnost, že se již pro islám rozhodl, předurčuje jeho intelekt, chápání a nazírání na svět a islám zároveň. Je to ale jeden ze způsobů, jak z ateisty evropského typu udělat nemyslící individuum odříkávající mechanicky fráze, které nechápe, ale je s tímto stavem spokojen.

Kreativita jako duchovní stimulZatvrzelost srdce, jako charakteristika pro náboženský fundamentalismus (1) může být „vyléčena“ zapojením kreativity a funkce umění, jako estetického měřítka v životě člověka. Umění, ačkoli se nám může zdát, že s transcendentnem nesouvisí, má k němu velmi blízko, protože stejně jako náboženství, i zde se staví výhradně na intuici a jakémsi vnitřním nazírání na svět vnější. Zajímavě charakterizoval náboženství F. X. Šalda, který jej vidí jako „vášnivý život vnitřní“, zdůrazňuje ale, že náboženství je pouhá formalita je-li „bez vnitřních zážitků a zkušeností“, svou úvahu zakončuje otázkou: „není ale zkušenost náboženská, jako nejvnitřnější statek člověka, cosi nesdělitelného?

Vítejte v ČR, zemi bodrého srdíčka!Před rokem jsem psal o českém raperovi, který prodával tričko s Breivikem a v jednom ze svých videoklipů řeší problém s bezdomovci. Možná jsem mu křivdil a skutečnou kritiku by zasloužil Český slavík, protože tato kulturní fosilie skutečně nemá názor a jasně daná měřítka, jak hodnotit naší hudební scénu.

Z této soutěže byl právě již zmíněný raper vyřazen, protože je údajně vulgární a agresivní. V podstatě bych to chápal, ale minerálka by si měla nejprve ujasnit, jaké hodnoty by umělci měli mít a ne je vyřazovat ve chvíli, kdy začínají vítězit.

Letos zřejmě minerálka otevřela svou náruč více než je zdrávo, protože si jinak neumím vysvětlit, že na 4. místě skočila fašistická kapela Ortel, která láme hitparády a srdce našich předních nenávistníků vůči islámu. Její skladba mešita ale není nenávistná, protože by určitě neprošla přísným morálním a etickým sítem českého slavíka.

Vím zcela jistě, že tento druh síta Český slavík nikdy neměl. Jeho porotci nevidí nikde problém a usínají spánkem spravedlivých. Jestli se někteří kritici rozčilují nad vyprázdněností české hudební scény, kde v čele muzea voskových figurín stojí KG, LB, Kabát, Chinaski nebo Divokej Bill, možná by stálo za zvážení, jestli nemáme spíš řešit morální vyprázdnění v nás a přestat řešit, jestli je nebo není v ČR kultura. Oboje je recipročně propojeno, tudíž když vyřešíme to druhé, přijde brzy i zbytek hezkých věcí.