Zemřel literární kritik a překladatel Jiří Pistorius (1922 - 2014)


Jiří Pistorius
(19. března 1922 Praha - 15. března 2014)
literární historik a kritik, překladatel, editor, publicista.

související:
Jiří Pistorius: F. X. Šalda, bojovník a učitel svobody (audio)
http://dilo-fxs.blogspot.cz/2014/03/jiri-pistorius-f-x-salda-bojovnik.html

Nkiru Books

Flatbush avenue protíná brooklynskou část New York City a společně s Mostem a Brooklyn Hights patří k nejvýznamnějším symbolům této části NYC. Tato rušná třída Brooklynu patří k místům, kde se udála spousta událostí a jednou z nich je příběh Nkiru Books, první afroamerické knihkupectví v Brooklynu a druhé v historii města New York.

Eric Parkin Plays Piano Music of Miklós Rózsa

"Bagatelles, Part II. Novellette"
The Bagallettes were written in 1932 (The same year as op.9 Variations) but are more concentratedly Hungarian in outlook; untrivial, epigrammatic and diamond-cut, they form a sequence of six contrasting and well-defind moods in a manner not unlike that of Bartok´s Mikrokosmos.

  by Mecca Audio


.............................................

"Variations, Op. 9"
Rozsa´s first work for solo piano was composed in Paris in 1932 and first performed at the Salle Debussy in December 1934 by Clara Haskil as part of a concert devoted to the chamber works of Rozsa and Arthur Honegger. The harmonic idiom is stille not quite purged of alien chromaticisms, but authentic Hungarian elements are also in evidence, particularly in the theme which is clearly of folksong origin, and in the motoric folkdance-like finale.

  by Mecca Audio

.............................................

"The Vintner´s Daughter"

The Vintner´s Daughter dates from 1952 and is a set of twelve short variations framed by a prologue and epilogue; it is based on a French folksong associated with a poem by the Swiss poet Juste Oliver (1807-76). This tells the tale of a pretty vintner´s daughter who fells asleep in the sun at harvest-time and dreams of the arrival of three dashing knights from Hungary. The first two knights pay her compliments but the third decides to make her his beloved: at which critical moment, however, the sleeping beauty awakens.


  by Mecca Audio

.............................................

"Bagatelles, Part V Canzona"

The Bagallettes were written in 1932 (The same year as op.9 Variations) but are more concentratedly Hungarian in outlook; untrivial, epigrammatic and diamond-cut, they form a sequence of six contrasting and well-defind moods in a manner not unlike that of Bartok´s Mikrokosmos.

  by Mecca Audio

.............................................Eric Parkin Plays Piano Music of Miklós Rózsa.
Miklos Rozsa was a Hungarian-born composer and conductor.
(18 April 1907 – 27 July 1995)

The text was taken from the cover-note, written by Christopher Palmer in 1978

"Kritický duch F. X. Šaldy" (audio)František Xaver Šalda "politické analýzy slavného kritika"
Připravil Jan Sedmidubský a Pavel Hlavatý
pořad: Portréty (ČRo Plus), 25.9.2011
O smyslu, který "kritický duch" Františka Xavera Šaldy objevil nejen pro počátek minulého století, hovoří literární historik Jiří Brabec.
Připravila Milena M. Marešová.
Ukázky čte Hanuš Bor.

Víkendová příloha - ČRo 3 Vltava (16. 2. 2013)další audio na blogu FXŠ * Soubor díla F. X. Šaldy *

http://dilo-fxs.blogspot.cz/search/label/*%20FX%C5%A0%20audio%20*

Třikrát milenialismus z vydavatelství Dingir
V rámci grantového projektu GAČR Milenialismus v monoteistických náboženstvích byla včera (4.3.2014) v knihovně Akademie věd představena veřejnosti publikace vydavatelství Dingir s názvem „APOKALYPSA, NEBO TRANSFORMACE?“ a uzavřela tak trilogii monografií na toto téma. První publikace s názvem „Konec tohoto světa: Milenialismus a jeho místo v judaismu, křesťanství a islámu“ vyšla v roce 2012 a velmi podrobně se zabývala eschalotologií v abrahámovských náboženstvích. Pojmu milenialismu se v úvodu věnoval editor trilogie Zdeněk Vojtíšek. Kapitolu o judaismu zpracoval David Biernot, křesťanství Jiří Lukeš a islám Bronislav Ostřanský. Cílem autorů bylo: vnést téma milenialismu do současné české odborné diskuse a získat pro něj místo, odpovídající jeho společenské závažnosti a srovnatelné s jeho postavením ve společenskovědním bádání západních zemí.