„Krize v Levittownu“ dokument o rasismu v Americe 50. let


from Mecca_Audio on Vimeo.

 Krátký dokument popisující reakci obyvatel města Levittown (stát Pensylvánie, cca 20 mil od Filadelfie), kde v srpnu 1957 afroamerický manželský pár, William a Daisy Meyersovi, koupil dům, a stal se tak svou přítomností „problémem“ pro tamější bílou komunitu. Okamžitě po svém nastěhování obyvatelé sepsali petici proti "míšení ras" ve své komunitě a zároveň argumentovali, že „nemají z  Meyersových strach, ale že nechtějí, aby je přistěhovali další Afroameričané“. Jeden z obyvatel města dokonce obvinil Mayerse z tajného zakládání buňky organizace "Národní asociace pro podporu barevného obyvatelstva" (NAACP). Před jejich domem proběhlo několik protestních shromáždění, kde dav skandoval rasistická hesla, házel kameny a na jejich zahradě byly zapáleny tři hořící kříže, jako symbol KKK.

Až 24.srpna zjednala státní policie pořádek, aby město mohlo opět fungovat, zásah ale nepřinesl očekávaný klid. Naopak, přítomnost a hlavně zásah policie vůči protestujícím byl příliš tvrdý a na hlavu guvernéra George Leadera se snesla vlna kritiky, kde jej nazývali "milovníkem černochů“ nebo příslušníkem Sionistické organizace a NAACP. Toto nařčení se guvernéra velmi dotklo a nepřátelství vůči černošské rodině označil „za neslučitelné s principy, na kterých byly vybudovány hodnoty státu Pensylvánie“, a dále připomenul, že „každá rodina, která si legálně koupí nemovitost, má právo žít kdekoli.“

Napětí definitivně skončilo až 26.srpna, kdy se stáhla policie a utichly i protesty obyvatel. Nutno dodat, že do Levittownu se nezačaly stěhovat stovky Afroameričanů, jak se domnívali místní rezidenti, ale taky ne celé město bylo proti rodině Meyersových. Někteří z obyvatel se jim omlouvali za chování a agresivitu protestujících a jako důkaz své podpory pouštěli nahlas z oken svých domů černošské spirituály.

informace o dokumentu:


název: Crisis in Levittown (1957)
producenti: Lee Bobker/Lester Becker
společnost: Dynamic Films


Zdroj:
http://www.portal.state.pa.us/portal/server.pt/community/documents_from_1946_-_present/20426/levittown/999080

Populární příspěvky z tohoto blogu

"The Miniskirt / Minisukně" Richard Ntiru

Muslimská Paříž/Paris musulman/Muslim Paris/مسلم باريس

"Muslimské bratrstvo v současnosti" J. Bureš, M. Čejka, J. Daniel (Academia, 2017)

MF DOOM "A Word of Advice"

"Struggle by the pen : the Uyghur discourse of nation and national interest, c. 1900-1949" Ondrej Klimeš (Brill, 2015)

"Ijtihad - dans la pensée de Mohammad Abduh" Souad Khaldi (BAYANE, 2012)