Langston Hughes "Malé písně"Jsou některé písně
jak špendlík do srdce
a některé písně
jako dýka
do prsou

a některé písně, 
na jejichž tónech visí
dny, měsíce a roky
a vzpomínky,
jež se těžko
unesou -

některé malé písně,
které samy nevědí,
co ti přinesou, 
jak se zpívají,
kdo je zpívá - 
a odkud jsou.více informací o poezii Langstona Hughese


"Adoptivní syn české literatury – Afroameričan Langston Hughes"
MARCEL ARBEIT
http://www.ucl.cas.cz/edicee/data/sborniky/kongres/tretiI/42.pdf

"HODNOTA RODINY V SOUČASNÉ SPOLEČNOSTI" fórum Židů, křesťanů a muslimů (6.11.2013, Husitská teologická fakulta v Praze)
"SPOLEČNÝ HLAS" 
FÓRUM ŽIDŮ , KŘESŤANŮ A MUSLIMŮ 

pořádá panelovou diskusi s veřejností na téma 

"HODNOTA RODINY V SOUČASNÉ SPOLEČNOSTI" 

ve středu 6. listopadu 2013 od 17 hodin 

v Nové aule Husitské teologické fakulty v Praze, Pacovská 4, Praha 4. 

V diskusi vystoupí 

rabín Karol Sidon, Miloslav kardinál Vlk, imám Samer Shehadeh, 
rabín Ron Hofberg,Mons. prof. Tomáš Halík, dr. Vladimír Sáňka 
a další hosté. 

Moderuje doc. Pavel Hošek. 

Neformální společenství „Společný hlas, fórum Židů, křesťanů a muslimů“ 
se již několik let setkává na univerzitní půdě k rozhovorům 
a řešení společných záležitostí.

Pár slov o českém hip hopu... (24.10.2013)


Žil jsem v domnění, že mé dva články (1 zde, 2 zde) byly ažaž energie, kterou jsem vynaložil pro český hip hop. Jedno pozdní odpoledne, které jsem s ním strávil mě ale přimělo celou věc zvážit a říct ještě pár slov. Reakce hip hoperů mně potvrzují, že český hip hop je skutečně zábava pro ignoranty a prostor, kde se stát super-cynikem. V očích těchto lidí vypadám jako profesor z filmu Vyšší princip. Whatever


"Rap, Breivik a xenofobie - to jde dohromady" (19.9.2013)

Kritizovat a moralizovat je nepochybně správný přístup v jakékoli době, ještě lepší je ale si zavčas uvědomit, jak moc kritika dává energii věci, co se kritizuje a vlastně jí tím propaguje. Dav se nemusí vždy shodnout na omylu, ale v případě umění a vkusu je dost pravděpodobné, že bude inklinovat k jednoduchosti a v případě morálky vše vyřeší tím nejfunkčnějším řešením. V opozici vůči hlavnímu proudu vždy vznikají „kulturní autonomie“, které se snaží vytvářet názorovou platformu a tou se vymezit. Na druhou stranu jsou ale tyto skupiny na mainstreamu závislé a potřebují ho ke své existenci, protože masová kultura a její hodnoty jsou pro ně esenciální téma, díky kterému žijí a vyvíjejí se. 

"Český hip hop feat. Etika a Morálka" (prosinec, 2012)


Český hip hop považuji za záležitost, které je lepší nedávat žádnou energii a držet ji v bezpečné vzdálenosti. Několikrát jsem měl pocit, že je třeba se vyjádřit k určitým momentům, ale vždy jsem si to rozmyslel. Jinak tomu ale bylo po přečtení rozhovoru s „rapperem“, který sám sobě dal jméno Řezník. Jeho videa za 120,- (slovy: sto dvacet korun českých) by mě za běžných okolností nechaly v klidu a oba bychom žili své životy dál, protože oba vstáváme ráno z postele z jiných důvodů.

„His Choice“ by Muazammil Mamat (2013)His Choice“ by Muazammil Mamat (2013)

Krátký film malajského studenta popisující příběh českého konvertity k islámu, vypráví o jeho zkušenostech a reakcích na jeho volbu.

A Short movie by a Malaysian student depicts a young Czech Muslim convert and his life experiences and reaction to his choice."Ztráta ctnosti: k morální krizi současnosti" Alasdair MacIntyre (OIKOYMENH, 2004)
Alasdair MacIntyre (*1929) patří k předním morálním filosofům dvacátého století. Přednášel na mnoha světových univerzitách, např. na univerzitě v Oxfordu, Princetonu ci v Bostonu. V současnosti působí na katolické univerzitě v Notre Dame (Indiana). Proslavil se knihou "Ztráta ctnosti" (After Virtue, 1981) v níž tvrdí, že morální teorie a praxe se potýkají ze základními problémy, které jsou způsobeny mj. liberálním individualismem. Jako řešení nabízí nové promyšlení aristotelské tradice morální ctnosti.

F.X.Šalda „Víra kulturní“


"Kulturní člověk ví vždy, že i tmy odpovídají na otázky, a odpovídají podle toho, jaké světlo se jich táže. Co odpovídá nám v nich dnes, není totéž, co odpovídalo na příklad člověku antickému; náš osud jest rozdílný samým pojmem svým od osudu jeho; náš leží v naší hrudi, jest preformován v našem charakteru.“

„Kulturnímu člověku jest vlastní smysl čistotnosti a ryzosti, který poznává specifickou krásu a sílu každého živlu“

„Umění, které nekultivuje svých vlastních pevných a pružných orgánů, které opouští vlastní území, aby na umělých chůdách běželo marně o závod s uměním sousedním, nemůže dlouho odolati úpadku.“

F.X.Šalda „Víra kulturní“ (Kritické projevy 7, 1908 – 1909)


foto: josef sudek @drips http://www.drips.cz/2013/08/26/josef-sudek/

Pavlos Fyssas (10.4.1979 - 17.9.2013)


Pavlos Fyssas, řecký raper a antifašistický aktivista, byl v polovině září 2013 ubodán k smrti členem politické strany Zlatý úsvit (Golden Dawn). Z vraždy byl později obviněn 45letý řidič kamionu Jorgos Rupakias a k činu se přiznal.