Rasismus v České společnosti, Pt.I.: Paterčata vs. bílý svět


V Praze se narodila paterčata, ale protože nemají správnou barvu, je to pro část české společnosti problém. V internetových diskuzích pod touto zprávou se objevují komentáře „nejsou Češi, ale Romové, tudíž se narodila romská paterčata“ nebo „ty kofoly budeme muset živit“, „topinka, jigaboo, negr“.
 

Muhammad Iqbal Poetry, Pt. I.
"If you are weak of heart, stay away from me, 
For my song drips blood"

"Umění, skutečnost, poznání" Antonín Mokrejš (Československý spisovatel, 1966)

Studie podává filosofický výklad otázky umění a jeho vztahu ke skutečnosti a poznání. Ukazuje, že umění je proměnlivá a dynamická struktura, jejíž podstata a smysl musí být vždy znovu objevovány.

"Duchovní ráz naší doby" Antonín Mokrejš (Triton, 2007)Doba, ve které žijeme, prochází hlubokou a dlouhodobou duchovní krizí. Tradiční vzory a jistoty se vytrácejí, dříve samozřejmé hodnoty přestávají platit a nové jen obtížně a tápavě hledáme. Život i svět ztratily jednotu a postrádají vnitřní souvislost, rozpadají se do pouhých fragmentů a spolu nespojených enkláv. Podstatně zeslábl smysl pro základní podmínky a kvality dobrého života, smysl pro "vkus", "takt" a "styl". 

"Duchovní svět F.X. Šaldy" Antonín Mokrejš (Torst, 1997)

Říkává se, že klasik je ten, koho všichni uznávají a nikdo nečte. Potud představuje F.X.Šalda klasika zvláštního typu, je sice obecně uznáván, ale má rovněž široký okruh čtenářů, kteří se jeho rozlehlým dílem probírají s požitkem a potěšením.