Jiří Trnka "Ruka" (1965)
Jiri Trnka "Ruka" (1965)

Animovaný / Loutkový / Krátkometrážní
Československo, 1965, 18 min

Režie: Jiří Trnka
Scénář: Jiří Trnka
Kamera: Jiří Šafář
Hudba: Václav Trojan

"Malcolm X: The Great Photographs" (Stewart Tabori & Chang, 1993)The face of Malcolm X (1925-1965) has become a cultural icon. Depending on who is looking, his image conjures up various men: moral leader, black separatist leader, Black Muslim teacher, radical leader, pan-Africanist leader, pioneer in the spread of orthodox Islam. Malcolm X: The Great Photographs is an extensively researched collection of historical photographs of Malcolm X beginning with his childhood and focusing on the critical years 1959 to 1965, when he was in the public eye. The photographs, arranged chronologically, tell the story of Malcolm's mature life.

"Autobiografie of Malcolma X" Alex Haley (ukázka)


Každou volnou chviličku jsem hovořil s důležitými lidmi, které jsem znal po Harlemu, a ve spoustě projevů jsem říkal: "Od té doby, co jsem zvěděl pravdu v Mekce, stali se mými nejlepšími přáteli lidé všech vyznání - křesťané, židé, budhisté, hinduisté, agnostici a dokonce i ateisté! Mám přátelé, kterým se říká kapitalisté, socialisté i komunisté! Někteří mí přátelé jsou umírnění, konzervativci, extrémisté - někteří jsou dokonce Strýčkové Tomové, kteří posluhují bílým! Mí dnešní přátelé jsou černí, hnědí, rudí, žlutí i bílí!" Říkal jsem posluchačům z harlemských ulic, že teprve až se lidé podrobí jedinému Bohu, který stvořil vše - teprve pak lidstvo dospěje k "míru", o kterém se tolik mluví...ale pro který se tak málo dělá.

"4 x Afroamerický román: T.Morrison, J.Baldwin, R.Ellison a A.Haley"

Čtveřice autorů, o kterých bude řeč symbolizuje hlavní představitele americké literatury a lze je obecně zařadit do škatulky černošští spisovatelé. Při podrobnějším nahlédnutí do jejich příběhů, se ale objeví komplikovanější struktura děje a psychologie postav, které toto stereotypní označení spíše vyvrací. 


Rozhovor s amerikanistkou Ninou Bosničovou na téma „M.L.King, Jr., Malcolm X a černošská politická hnutí v 60. a 70. letech v USA“ část I. (6. února 2013)

Vydáním sbírky projevů a článku M.L.Kinga, Jr., "Odkaz naděje (SLON, 2012)", se v českém povědomí opět oživil boj amerických černochů za rovnoprávnost. V této spojitosti rovněž proběhlo několik panelových diskuzí a rozhlasových pořadů, kde se objevila slovenská amerikanistka chorvatského původu Nina Bosničová, v současnosti působící v neziskové organizaci Gender Studies.

„Král Heroin“ James Brown (český překlad)Před necelými dvěma měsíci si fanouškové Jamese Browna připomněli další výročí jeho úmrtí (25.12.2006). J.Brown představuje ikonu, jejíž desky těžko upadnou v zapomnění, ale v našem povědomí zůstane nejen díky své hudbě. Skladby „I'm Black and I'm Proud“, „It´s A Man´s World“ nebo titul „Kmotr Soulu“ budou vždy symboly, která ho představují jako soul-funkového krále, kterému neměl nikdy dojít dech. Méně známá je ale jeho angažovanost v afroamerické komunitě.

John Coltrane "My Favorite Things" (Atlantic, 1961)My Favorite Things is a 1961 jazz album by John Coltrane. It is considered by many jazz critics and listeners to be a highly significant and historic recording. It was the first session recorded by Coltrane on the Atlantic label, the first to introduce his new quartet featuring McCoy Tyner (Piano), Elvin Jones (Drums) and Steve Davis (Bass) - neither Jimmy Garrison nor Reggie Workman featured as yet.

(text by )

Jamal al-Banna / جمال البنا‎ dies aged 93

Jamal al-Banna / جمال البنا‎ 
(15 December 1920 – 30 January 2013)

Rest In Peace

Urqud bisalaam!

ارقد بسلام


Mohammed Abed al-Jabri "Avoid the hudud Penalties when in Doubt" *


Since the modern Arab Awakening, which soon swept across the entire Muslim world, with the efforts of Jamal al-Din al-Afghani (d. 1897CE) and Muammad ‘Abduh (d. 1905CE), the Muslim masses have used the slogan of ‘application of Islamic shariah´ to propound to the masses, the alternative which they hoped would take them to the enjoyment of a free and honourable life. 

Every member of the Muslim masses, all over the world, aspires to the day when Islamic shariah will be applied in a manner that can remove political and social injustice, realize freedom and dignity for the human being, and pave the way to good deeds and noble conduct in order for these principles to become the bases of life in Islamic society, nay, in the whole of human society.